מה היא המטרה ? ללמוד

מה זה בכלל Agile

July 27, 2008

אני עוצר רגע את הזרימה, יש לי הרגשה שטיפה ברחתי מהמטרה.
ברצוני להבהיר שהמטרה אינה “להיות אג’ילים”. אם כך מה המטרה?

 • פחות פרויקטים שנכשלים – אנחנו רוצים להצליח, להרוויח יותר ולהפסיד פחות.
 • תוכנה באיכות גבוהה יותר – הרבה פחות באגים שמתגלים אצל הלקוח
 • הגדלת הערך עבור הלקוחות – לקוחות מרוצים הם המפתח לרווחיות גבוהה ולאורך זמן.
 • קיצור זמן שיווק (Time to market) עבור פיצ’רים חדשים – הגדלת היכולת התחרותית שלנו ושל הלקוחות שלנו, בעולם דינאמי כמו שלנו, קיצור זמני התגובה הוא יתרון משמעותי.
 • שקיפות גבוהה ונכונה של מצב הפרויקט – פחות הפתעות תוך כדי הפרויקט, תקלות תמיד יהיו אך אם נוכל לזהות אותן מספיק מוקדם אז יהיה לנו יותר זמן להגיב, כמו כן שקיפות גבוהה מוסיפה ומחזקת את האמינות שלנו אל הלקוח, דבר שבהרבה חברות פגום מהיסוד.
 • הערכות טובות יותר עבור פרויקטים – התמחור של פרויקטים בעולם התוכנה ידוע כבעייתי, תמחור נכון והוגן שמייצר מצב של WIN-WIN לספק וללקוח הוא ללא ספק יעד חשוב.
 • יכולת תמרון גבוהה יותר, תגובה מהירה לשינויים – כאשר כבר גילינו שיש צורך לשנות את הכיוון שבוא אנו עובדים, יש צורך לפתח יכולת תמרון גבוהה, שוב יכולת כזאת תעלה את הערך של החברה בעיני הלקוח ותספק עוד יתרון בשוק תחרותי.
 • ללמוד ולהשתפר באופן תמידי – יעד בפני עצמו, לא ניתן להשתפר אם לא לומדים ומשתנים באופן קבוע ולאורך זמן.
 • מוראל גבוה, מוטיבציה גבוהה – אין ספק בחשיבות של סעיף זה.
 • ואולי אפילו ליהנות בעבודה… ולמי שלא מסכים עם סעיף זה, כנראה שאני ואתה כבר לא נצליח לגשר על הפער.
 • הדרך שאני מצאתי הכי טובה נכון לעכשיו (ותאמינו לי, חיפשתי..) היא לעבור לתפיסת העולם האג’ילית – להיות אג’ילי, תפיסה זו כפי שכבר ראיתם ועוד תראו אם תמשיכו לקרוא מהווה מסגרת טובה ללמידה ושיפור מתמשכים ומאפשרת לעשות שינויים והתאמות באופן רצוף ומתמשך, לדעתי אלה אבני יסוד חשובות בכל תהליך.
  אני רוצה לשים רגע דגש על החשיבות של למידה. כשאנחנו אומרים למידה בד”כ עולה לנו בראש דימוי של דברים שעושים מחוץ למקום העבודה כגון קורסים מקצועיים או קריאת ספרים, אך אני מתכוון ללמידה מסוג אחר, למידה תוך כדי עבודה:
  למידה מסוג זה מקיפה את כל הדברים שקשורים בעבודה שלנו, ואיננה קשורה תמיד לחלקים הטכניים כמו טכנולוגיה חדשה, אלא לימוד של עצמנו, של הבעיות שאנחנו מייצרים, ללמוד איך להתמודד אם הבעיות ואיך לא להתמודד איתן. לימוד כזה נעשה תוך כדי *שיקוף מתמיד של מה שאנחנו עושים, מתוך השיקוף ניתן ללמוד איך לשמר את הדברים הטובים ואיך לשפר את הדברים הפחות טובים. הלמידה והמסקנות שלה, בסוג כזה של למידה, אינה נחלתו של האדם הפרטי, אלא נחלת הכלל הלומד (הצוות, הפרויקט, הארגון).
  זווית מעניינת ללמידה מהסוג שמתואר כאן, היא גם שמשתנה הגדרתו של תהליך הלמידה הסטנדרטי, אנו נוטים להתייחס ללמידה כאל תהליך שבו הלומד צובר ידע, אך אם זאת למידה מהסוג שמתואר כאן הוא תהליך יצירתי, שבו במקביל לצבירת הידע למעשה “מיוצר” ידע שניתן לחלוק אותו ולהשתמש בו, וזה למעשה הערך האמיתי והחשיבות האמיתית שבלמידה, למידה כזאת יכולה להביא אותנו לשיפור הארגון וההתנהלות שלנו, וע”י כך אפילו להשגת חלק מהמטרות שמוצגות למעלה.

*הוספתי לינק על שיקופים בדף הלינקים.

2 Responses to “מה היא המטרה ? ללמוד”

 1. micha says:

  couldn’t agree more :)
  logging + reviewing = learning/improving

  i have a private habit, every time i face a non trivial decision i log my thoughts and my decision
  every few month i look at the log and see if my decisions were correct and more importently if they were correct for the right reasons and if not if it was from lack of data/experience or logic

 2. agileman says:

  זה טיפ מעניין, נתת לי רעיון.
  אני אוסיף דף לבלוג ובו טיפים לעבודה שנותנים הקוראים.
  אהבתי.