יאללה סקראם (Scrum) !!!

מה זה סקראם ?
סקראם הוא מונח ממשחק הרוגבי שמתאר מצב של התחלת שלב במשחק (אחרי חוץ או עבירה), במצב זה עומדים שמונה שחקנים מכל קבוצה מחובקים זה עם זה אל מול 8 שחקנים מהקבוצה השנייה, הכדור מוכנס בין השחקנים והמטרה היא להוציא את הכדור אל שאר חברי הקבוצה בעזרת צעדים קטנים של הרגליים.
כלומר – סקראם מתאר סיטואציה שבה קבוצה של אנשים מנסה להשיג את אותה מטרה בצעדים קטנים.

הפעם הראשונה שנעשתה ההשוואה בין רוגבי לעולם הפיתוח הייתה בשנת 1986 במאמר שנקרא
“The new product development game” שנכתב ע”י שני סטודנטים בהרווארד .
הפעם הבאה שסקראם הוזכר הייתה בספר “Wicked Problems, Righteous Solutions“.

לאחר מכן (ולמעשה במקביל) קן שוובר (Ken Schwaber) וג’ף סת’רלנד (Jeff Sutherland) שהיו בעלים של חברות יעוץ תוכנה, החלו להטמיע את השיטה שמקורה במאמרים שהוזכרו.
ב-1995 נפגשו השניים בוועידה והחלו לשתף פעולה ע”מ לקדם את המתודולוגיה, הניסיון שלהם הוא מה שהיום ידוע כסקראם.
בשנת 2001 נכתב לראשונה ספר שמתאר את המתודולוגיה ונקרא – Agile s/w development with scrum.

יופי, נורא מעניין, אבל מה זה סקראם ?
ובכן, סקראם למעשה אינה ממש מתודולוגיה מלאה, כי אם שלד או תשתית להתנהלות של פיתוח תוכנה, מה הכוונה? בסקראם ישנם מספר מאוד מצומצם של “חוקים”, מספר קטן של “תפקידים” וזהו.
זהו? כן!
ובכן נתחיל בתיאור : ישנו אחראי מוצר שמייצג את הלקוח (Product owner) שאחראי לתחזוקה של רשימת הדרישות הממוינת לפי ערך ללקוח (Product backlog), בכל תחילה של ספרינט (מיד תבינו בדיוק מה זה ספרינט) ,בישיבת תכנון הספרינט, הצוות בוחר לפי סדר העדיפות שברשימה על איזה פריטים הוא יכול להתחייב שיפותחו בספרינט הקרוב, ובסוף הספרינט הצוות מציג את המוצר עם התוספות שהסתיימו (DONE) בספרינט לכל מי שמעוניין. מה זה DONE? עוד רגע…
מהו הספרינט ? תקופה שבין 15-30 ימים שבה הצוות עובד על פיתוח הפריטים שנבחרו בתחילת הספרינט. במהלך הספרינט אין להפריע לצוות, אין לשנות עדיפות, ואין לשנות תכולה. בכל יום במהלך הספרינט ישנה ישיבה (Daily) של עד 15 דקות, שבה חברי הצוות מעדכנים זה את זה במצב המשימות ע”י מענה על שלוש שאלות פשוטות: מה עשיתי עד עכשיו? מה אני אעשה עד הישיבה הבאה? ומה מפריע לי? את הישיבה הזאת, כמו גם את תכנון הספרינט מוביל הסקראם מסטר (Scrum master). תפקידיו של הסקראם מסטר הם פשוטים, קשים וחשובים גם יחד: לדאוג שהסקראם יתנהל כמו שצריך, לדאוג שלא יפריעו לצוות לעבוד, לדאוג להסיר מכשולים שיש לצוות, ולהנחות את הישיבות של הסקראם. הסקראם מסטר אינו מוביל הצוות, הוא מוביל הסקראם, הצוות הוא יחידה עצמאית לגמרי.
בכל סוף ספרינט מציגים לכל מי שמעוניין את התוספת למוצר אשר פותחה מתוך הפריטים ואשר הם DONE. מה זה DONE ? DONE זה הקריטריון שמוסכם על הצוות ועל מנהל המוצר אשר מגדיר מתי פריט מהרשימה נחשב גמור, למשל DONE = Implemented, unit tested, acc tested.

בנוסף לכך בסוף כל ספרינט מתקיימת ישיבת רטרוספקטיבה, ישיבה זו נועדה לשקף את הספרינט האחרון ולדון מה היה טוב ויש לשמר ומה היה פחות מוצלח וניתן לשפר.
גם הצוות וגם מנהל המוצר מתחזקים גרף שנקרא Burn down chart, גרף זה מספק תמונה טובה על התקדמות הצוותהמוצר בספרינט בפרויקט.

בכל זמן נתון אפשר לשנות את רשימת הדרישות ולמיין אותה אחרת, והצוות מתחייב בכל פעם רק על ספרינט אחד. קבלו דיאגראמה פרי עטי (יצא לי טוב דוקא).

זהו. זה הכל – פשוט, לא ?
שימו לב על כמה דברים סקראם לא מדבר, ובכוונה !

בפוסטים הבאים אתחיל לדבר על כל אספקט בנפרד, על התפקידים השונים ואיך ולמה זה עובד בסקראם.

5 Responses to “יאללה סקראם (Scrum) !!!”

 1. woow says:

  תודה agilman על המידע האיכותי.
  שאלה קטנה:
  אם במהלך הספרינט מונחתת דרישה חדשה מצד הלקוח אשר דורשת שינוי כיוון חד לגבי מטרת הספרינט הנוכחי, וכתבת שבמהלך הספרינט (15-30 יום) אין להפריע לצוות, מהם המהלכים שכדאי לעשות?

 2. agileman says:

  woow שלום,
  שאלה טובה.
  בעיקרון במהלך הספרינט לא משנים את התכולה.
  אבל (ותמיד יש אבל), אם מגלים כי למשימות של הספרינט אין יותר ערך למשל כי הדרישה שעובדים עליה כרגע בוטלה, אז ניתן להפסיק את הספרינט – (Abnormal sprint termination) ולהתחיל חדש.
  אני עוד אפרט על כך כשניכנס יותר לעומק אך רק אומר כעת כי פעולה מסוג זה היא נדירה מאוד, ושבד”כ אין צורך לבצע אותה.

 3. woow says:

  מחכה בציפייה לפוסטים הבאים 😀

 4. […] מציע לבצע שינוי לסקראם בצורה מסוימת (תקראו את הפוסט שלו) וכפי שתראו בשלבים […]

 5. […] (ואינפורמיטבי) שמנסה לענות לחלק מהשאלות השכיחות לגבי סקראם. התשובות נמצאות אחרי […]