איך לבנות צוות מנצח ?

בתחילה חשבתי לכתוב מאמר קצר על איך אפשר להפוך קבוצה של אנשים לצוות, זאת מכיוון שרוב ה”צוותים” שאני ראיתי לא עונים להגדרה שלי לצוות (ראו קצת למטה…).
ככל שהרהרתי יותר בעניין הבנתי שזה מאוד יומרני מצידי לכתוב פוסט כזה, הרי נכתבו ספרים שלמים בנושא, בלוגים, מאמרים, עבודות דוקטורט וכו’, אז מי אני בכלל, ויותר מכך איך אני יכול לכסות נושא כזה מורכב בפוסט אחד של בלוג.
אחרי שחשבתי וחשבתי, החלטתי שהדרך להציג את הנושא היא ע”י הקדמה קצרה, ואחריה אוסף של שאלות, לדעתי אם תשקיעו מחשבה אמיתית ותענו על השאלות בכנות, תוכלו אולי להתחיל ולנתח את הבעיות של הצוות שלכם, ובשאיפה גם לתקן חלק מהדברים.

The A-Teamאתחיל בהגדרה שלי לצוות: צוות הוא קבוצה של אנשים שעובדים בסינרגיה ע”מ להשיג יעדים משותפים.
רוב ה”צוותים” שאני פגשתי אינם עונים להגדרה שהצגתי, ברוב הצוותים שאני פוגש ישנו מנהל חזק המכונה ר”צ, שאחראי לקבלת החלטות, לפירוק העבודה לגורמים, וחלוקת הגורמים הללו בין חברי הצוות, כאשר בד”כ אין חפיפה אמיתית במטרות של כל אחד מחברי הצוות, כי אם לכל אחד יש מטרה משלו ואם יש תלות אז היא חד צדדית ורק צד אחד תלוי בשני.
לדעתי בצוות טוב ישנה תרבות כזו שאין משמעות גדולה להצלחה של הבודד בתוך הצוות, הצוות מצליח או נכשל כיחידה אורגנית ולא כאוסף של בודדים, לא שאני אומר שאין משמעות להצלחה של יחידים, אך המשמעות הזו נשארת בתוך הצוות. אני לא זוכר איפה ראיתי את זה אבל מישהו פעם אמרכתב שחברים בצוות טוב, מכסים על החסרונות אחד של השני, שהרי לכל אחד יש חסרונות. אני באופן אישי (כפי שכבר כתבתי) מאמין בצוותים שמנהלים את עצמם (Self-empowered teams) צוותים מסוג זה מראים פעם אחר פעם שהם מסוגלים להתגבר על רוב המכשולים שעומדים בדרכם, מגלים יצירתיות בפתרון בעיות, ומפתחים הווי פנימי ואווירה טובה.
אני לא רוצה שישתמע, ולא לרגע, שזה פשוט. בשביל שצוות יגיע לרמה הזו דרושה תמיכה, הדרכה ועזרה, דרושה הבנה וסבלנות, וגם אז, לא תמיד זה מצליח, לפעמים הגורם האנושי הוא חזק יותר, אבל מניסיוני, ברוב המקרים זה אפשרי, והפירות הם מתוקים מתוקים….

אז איך בכל זאת בונים צוות כזה ? אני אטען שלא ניתן לבנות, צוות כזה צריך לבנות את עצמו, וכל מה שאנחנו יכולים לעשות זה לספק לו את התנאים המתאימים, אם נשתמש באנלוגיה ידועה: זה כמו לגדל עציץ בבית, לא ניתן לגרום לו לגדול בצורה זו או אחרת, מה שכן ניתן, זה לספק לו את כל התנאים כגון מים, שמש ודשן, ולקוות שהוא יצמח ויפרח.

אז בשביל לנסות להבין בכל זאת מאיפה להתחיל, הכנתי רשימה של שאלות שאני מאמין שמענה עליהן מספק תשובות לא רעות על הבעיות שיש בצוות, וזו לדעתי, נקודת התחלה יוצאת מן הכלל, שהרי, מציאת הבעיה מהווה 50% מהפתרון.

 • האם חברי הצוות מבינים את מטרות הצוות ? האם הם יודעים למה הוקם הצוות ? למה דווקא בהרכב הנכחי ?
 • האם כל חבר צוות יודע למה הוא בצוות ? האם חברי הצוות מבינים כיצד הפעולות שלהם משרתות את המטרות של הארגון ?
 • האם חברי הצוות בכלל רוצים להיות הצוות ? האם חברי הצוות חושבים שמה שהם עושים הוא חשוב ? האם הם מחויבים לביצוע המשימות על הצד הטוב ביותר ? האם חברי הצוות רואים במה שהם עושים כבעל ערך לקריירה שלהם בנוסף לארגון ?
 • האם לצוות יש מספיק חופש וכוח בכדי לחוש בעלות על המשימות שלהם ? והאם הצוות מכיר את הגבולות והמגבלות בהם הוא אמור לפעול ? עד כמה רחוק הצוות מוכן ללכת בשביל לפתור בעיות ?
 • האם הצוות מבין את משמעות המונח צוות ? האם הצוות מבין את השלבים הדרושים להתפתחות של צוות ? האם חברי הצוות עובדים בשיתוף פעולה אפקטיבי ?האם לצוות יש כלים (מחשבתיים בעיקר) לפתרון בעיות ? האם לצוות יש השפעה על המדדים, היעדים והתהליכים ?
 • האם סדר החשיבות של המשימות ברור לצוות ? האם לצוות ישנם מנגנונים שמאפשרים מתן וקבלת ביקורת ? האם הצוות לומד מטעויות ? האם התקשורת בין חברי הצוות היא טובה וכנה ?
 • האם הארגון מעודד שינויים ? האם הארגון מעודד חשיבה יצירתית ולקיחת סיכונים מחושבים ? האם הארגון מספק לצוות הכוונה והדרכה מקצועית בעת הצורך ?
 • האם חברי הצוות מרגישים אחריות למשימות שלהם ? האם הצוות מתוגמל ע”פ השגים צוותיים ולא אישיים בלבד ? האם לצוות יש השפעה על הארגון ?
 • האם התיאום בין צוותים שונים מתבצע בצורה טובה ? האם הצוות מבין מי הלקוח שלו ומה הצרכים שלו (פנימי או חיצוני) ? האם הצוותים מורכבים ממספר בעלי תפקידים (מולטי-דיסיפלינארים) ?

אלה הם כמובן רק חלק מהשאלות שניתן לשאול בנושא, המלצתי אליכם היא כזאת: תשאלו את השאלות ברצינות, ואם תוך כדי שאתם עונים עליהן, אחת השאלות “מדליקה אצלכם נורה אדומה”, אני ממליץ בחום לחקור לעומק את הבעיה ונסות לטפל בה מהשורש – שיטה אחת לעשות את זה היא לשאול לפחות 5 פעמים “למה?” עד שמגיעים לשורש הבעיה.
לסיום דוגמא קלה ל 5 הלמות :
הצוות לא פרודוקטיבי לאחרונה, למה?
כי יש כל הזמן משימות דחופות, למה?
כי הלקוח מגלה המון באגים בעייתיים, למה?
כי תהליך הבדיקות לא תופס אותם, למה?
כי תהליך כיסוי הבדיקות הוא חלקי לפני שחרור גרסא, למה?
כי אין להם מספיק כ”א.

ברור לי שזו דוגמא פשטנית וגם התשובות שנתתי הן פשטניות אבל זה רק בשביל להמחיש את הרעיון.

2 Responses to “איך לבנות צוות מנצח ?”

 1. woow says:

  היי AGILEMAN,

  אפשר עוד דוגמא ל “5 הלמות” בלי שמחלקת QA תהיה הפרובלמטית?

  😉

 2. […] מוביל– במאמר על 6 כללי זהב למנהלים מובילים, ובקישור לפוסט הבא שאהבתי מאת אלעד סופר. → המאמר […]