מה, כבר נגמר? אג’יל פרקטישיונרס 2012

Agile Practitioners IL

February 7, 2012

ואו! איזה כנס זה היה: מדהים, כיף ומעניין.

אז למי שלא היה על כדור הארץ (או לפחות בלינקדאין או בטוויטר) בחודשים האחרונים כדאי שאספר: בימים שני ושלישי ה-30/31 לינואר שנת 2012 התקיים בפעם הראשונה כנס שענה לשם:

כנס שאני גאה לספר שמי שאירגן אותו הוא החברה החדשה שהקמנו, החברה למעשה כוללת שלושה שותפים: ליאור פרידמן, אילן קירשנבאום, ועבדכם הנאמן- http://www.practical-agile.com
אחרי יותר מחצי שנה של תכנונים וחצי מיליון בעיות ואתגרים זה קרה: מעל 200 אנשים שמתעניינים באג’יל התכנסו במרכז הכנסים של כפר המכביה בכדי לבחור לראות חלק מתוך 17 הרצאות ומרצים שמייצגים בצורה יפה ורחבה את הקהילה האג’ילית בישראל, היו מרצים מהאקדמיה, מהתעשיה ומתחום הייעוץ וההדרכה..

אני הופתעתי לטובה בעיקר מהעובדה שלא הייתי צריך לעשות כלום, באתי כמו אורח לאירוע ופשוט לא היה לי שום דבר לעשות, הארגון שנעשה ע”י חברת מידע כנסים היה מעולה לטעמי, ועל כך אני מוריד את הכובע.

אז מה היה? או מה אני עשיתי בכנס?

IMG_0709 התחלתי כמו כולם באולם המרכזי בכדי לשמוע את גויקו אדזיק (שהשתתפתי בסדנא שלו ביום הראשון של הכנס – ועל כך בפוסט נפרד) מסביר בצורה מאוד ברורה את הפער שקיים בין הפיתוח לבדיקות לאנשי השיווק והמוצר, הוא המחיש את הפער ע”י השוואה בין צורת העבודה שלנו למשחק “טלפון שבור” שכולנו מכירים מהילדות והדגיש את הצורך בגישור על הפער ועבודה תוך שיתוף פעולה הדוק, שיפור התקשורת וחתירה למטרות משותפות, לא יכלתי לבקש פתיחה טובה יותר לכנס, גויקו פשוט הצליח להסביר טוב מאוד את המוטיבציה לבחירת הנושא.

משם עברתי להרצאה של אורי לביא מחברת PicScout, אורי תיאר את התהליך שהם עוברים בדרך להפיכת רוב תהליך הבדיקות לאוטומטי, הוא הסביר את השלבים שהם עברו, את המכשולים שהם נתקלו בהם ואיך הם התגברו עליהם. ההרצאה היתה מאוד מעניינת, ומאוד פרקטית, לטעמי שילוב מצויין שמאוד קשה להגיע אליו. אח”כ גיל…

IMG_0711 גיל זילברפלד, כהרגלו בקודש, מביא הרצאות מעוררות מחשבה, ומתובלות בהרבה ציניות והומור, הפעם גיל הציג כמישהו שחווה את “שני צידי הפער” וניסה לענות על השאלה “איך אפשר להשחיט פרויקט אג’ילי רק בגלל שפה?”, גיל הציג 10 משפטים שכיחים שמשתמשים בהם מפתחים או אנשי המוצר ואיך זה נשמע בצד השני, ההרצאה בהחלט גורמת לנו לחשוב שוב על מה אנחנו אומרים.

 

IMG_0712שלישי  ג’ו ווילק: ג’ו הוא מהצוות המקורי שכתב את כלי הבדיקות החינמי Cucumber ואדם סופר-מעניין. היום הוא עובד בסטארט-אפ שמתעסק במכירת כרטיסים למופעי מוזיקה, אחד הדברים שהם מנסים לעשות זה לשנות את התחום שעל פי דבריו לא השתנה כבר יותר מ-60 שנה. בשביל לעשות את זה הם צריכים כל הזמן לנסות פיצרים חדשים ולבדוק איך הם עובדים, בשביל זה הם צריכים להיות מסוגלים לשחרר עדוכני תוכנה ומהר. ג’ו חלק עם הקהל חלק מהשיטות שהם עושים זה, רובן מבוסס על תפיסות וכלים של ATDD, וחלקן מבוסס על כלים שהם בנו בעצמם.

אח”כ שמעתי את ההרצאה של דרור הלפר מ-BetterPlace, שהראה בצורה מאוד יפה איך מפתח בודד, כביכול בורג קטן במערכת, מסוגל לייצר שינוי ולהשפיע למעשה על ארגון שלם. מה אני מנסה להגיד לכם כל הזמן ?! :)

IMG_0714ההרצאה הכמעט אחרונה עבורי היתה של של אוהד ברזילי מאוניברסיטת תל אביב, ואין שום סיכוי שאני מצליח לתאר כמו שצריך את מה שקרה שם, אוהד פשוט הצליח להפנט, לעניין, להצחיק ולסחוף אותי, והמדהים הוא שהוא דיבר על נושא שאני מכיר לא רע רק מפרספקטיבה קצת אחרת. אוהד דיבר על המאמר No Silver Bullet של ברוקס ופשוט היה מהמם! כל מה שאני אוסיף רק יהרוס.

לסיום: דיוויד אוונס, מומחה בדיקות בעל שם עולמי, סיכם בצורה מופלאה ומצחיקה את הנושא של “הפער”. דיוויד הסביר בעצם שבכדי לגשר על הפער צריך ללמוד לאהוב אחד את השני (“Testers are friends”) ולעבוד אחד עם השני בצורה קרובה וע”H כך ללמוד אחד מהשני ולהשתפר. סיום טוב מזה לא יכלתי לבקש.

IMG_0715

IMG_0716

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כל המצגות, תמונות (לא מהאייפון שלי) ועוד יעלו בשבועות הקרובים לאתר של הכנס. אעדכן.

 

לסיום – מיני רטרוספקטיבה אישית:

מה הייתי משמר לשנה הבאה:
– מיקום טוב במרכז הארץ עם חנייה.
– מגוון של מרצים מהתעשיה ומהאקדמיה.
– שילוב של מרצים מחו”ל
– Giveaway משמעותי למשתתפי הכנס (כל משתתף קיבל ספר של גויקו במהדורה מיוחדת לכנס)

מה הייתי משפר לשנה הבאה:
– מיקרופונים לדש הבגד של המרצים, לעיתים לא שמעו מספיק טוב לדעתי.
– יותר נותני חסות.
– מתעד בוידאו את כל ההרצאות (רצינו אבל לא היה לנו תקציב ולא מצאנו חסות לזה)

תודה לכולם, לכל מי שעזר, עשה, הרצה, תרם, נתן חסות, ובעיקר לכל המשתתפים, בלעדיכם זה פשוט לא היה קורה!

נתראה ב -Agile Practitioners 2013 ….

Comments are closed.