10 סיבות לא לעבור לסקראם

במסגרת פגישות עם לקוחות קיימים וחדשים ומהלך קןרסים וסדנאות שאני מעביר שואלים אותי לא פעם: “תגיד, מתי לא לעבור לסקראם? מתי זה לא מתאים?” 

אחת התשובות שלי לשאלה הזאת היא: כשאין סיבה מספיק טובה לעבור, כשאין מוטיבציה אמיתית לבצע שינוי ארגוני.
אז הכנתי רשימה של תשובות לשאלה הזאת והנה היא לפניכם.

1. כי ככה – שהיינו ילדים אמרו לנו ש״ככה זאת לא תשובה!״, למרות שלמדנו שזה לא תמיד נכון, במקרה של שינוי ארגוני זה בהחלט נכון. אם אין לכם סיבה טובה לשנות, אם אין משהו קונקרטי שאתם רוצים לשפר וחושבים שסקראם יעזור לכם אז פשוט אל תעשו. 

2. כי רוצים להציל פרויקט קיים מכישלון – קורה שפרוייקטים לא מצליחים (אפילו באג׳יל), לחשוב שניתן להוציא מהבוץ פרוייקט רק כי משנים שיטה מניח שהשיטה היא הגורם הכי חשוב להצלחה או כישלון של פרויקט, וזה פשוט לא נכון. למרות שלפי סטטיסטיקות שונות אחוזי ההצלחה של פרויקטים אג׳ילים הם גבוהים יותר משיטות מסורתיות, הסיבות להצלחה וכישלון של פרויקטים תלויים בהרבה גורמים, בין השאר איכות האנשים, נכונות הדרישות ועוד. צריך סיבה יותר טובה מזה לשנות שיטה, ועוד באמצע פרויקט.

3. כי ככה המנהל רוצה – אוי אוי אוי… המנהל רוצה שתעברו לסקראם או אולי הנהלת החברה מחו״ל. אל תסתפקו בזה. יכול מאוד להיות שיש סיבה טובה לרצון של המנהל אבל כדאי מאוד שתדעו מה היא. השיטות האג׳יליות הן כלי ולא מטרה, שבוחרים כלי מסוים צריך לדעת למה, הרי לא תשתמשו בפטיש בכדי לחתוך עצים.

4. כי צריך תהליך – צריך תהליך? למה? מה קרה? אז הנה חדשות: תמיד יש תהליך. אולי לא אחיד, אולי מבולגן, אבל יש כזה. פשוט תסתכלו על מה קורה בפועל וזה התהליך. אולי מה שיש לכם לא טוב, אולי טעון שיפור, אבל קיים. 

5. כי רוצים יותר שליטה בעובדים – כבר הזכרתי שתהליכים כמו סקראם עוזרים להגביר את השקיפות, אבל בבסיס התפיסה האג׳ילית נמצאת ההנחה ששליטת יתר בעובדים גורמת לחוסר יצירתיות ומפריעה להתקדמות, אז אם אתם מחפשים יותר שליטה (או בואו נודה באמת: אשליה של שליטה) אז אג׳יל פשוט לא בשבילכם.  

6. כי רוצים שיפור בתפוקה של הפיתוח – כולם רוצים שיפור בתפוקה, ברור לא? ונכון שברוב המקרים של מעבר לסקראם בטווח הבינוני ארוך מקבלים שיפור בביצועים, אבל זהו מוצר לוואי של למידה, טעייה ופוקוס, זה קורה בעקבות שיתוף פעולה מוגבר ושבירת המחיצות בין אנשי הצד העסקי לפיתוח. שיפור תפוקה כמטרה מניח שהבעיה היא הביצועים של אנשי הפיתוח ולא בעיה מערכתית, זאת נקודת פתיחה גרועה שמובילה לאופטימזציה מקומית ולא לשימור אמיתי. לא מומלץ. 

7. כי רוצים למדוד את ביצועי הצוותים – אחד הדברים הקשים זה למדוד ביצועים, ואכן השיטות האג׳יליות וסקראם ביניהן מספקות לנו שקיפות גבוהה ומדדים, אבל לא כאלה שנותנות תמונה טובה על ביצועים של אנשים או צוותים אלא על ביצועים של המוצר והארגון. ראו הוזהרתם! 

8. כי יש לקוח שמבקש – אה, אז הלקוח רוצה סקראם. האמת, סיבה לא רעה לעבור אבל לא מספקת, ואם הלקוח היה מבקש שתיקפצו מהגג? גם כאן צריך סיבה יותר משמעותית, למה הלקוח רוצה לעבור לאג׳יל מולכם? מה הוא מנסה להשיג? האם הוא גם מוכן לחלוק בסיכון כמתבקש מיחסי ספק-לקוח כאלה? האם הוא גם מוכן לקחת חלק פעיל ויומיומי? האם הוא מוכן לנסח חוזה יותר אג׳ילי? 

9. כי יש לנו הרבה באגים (חלק קוראים לזה בעיית איכות) – זאת אחת הסיבות השכיחות ביותר. כולם רוצים יותר איכות, ואג׳ילית בהחלט חורט איכות על לוח ליבו, ואין ספק שכמעט כל אספקט בתפיסה האג׳ילית מדבר על איכות, אבל כל זה לא יעזור אם המשמעות של איכות מתחילה ונגמרת בכמות הבאגים! איכות באה לידי ביטוי בהרבה דברים, גם בכמה באגים אבל בהחלט לא רק, מה עם איכות הדרישות? מה עם איכות התקשורת בין הגורמים? בהחלט מעבר לשיטות אג׳יליות בהסתברות גבוהה ישפר את האיכות, אבל כמות הבאגים? חשוב, אם כי צריך לשאול מה גורם לזה, מה היא הסיבה האמיתית לבעיית האיכות, כשיש תשובה אפשר להתחיל לדבר…  

10. כי זה הדבר הטרנדי לעשות – אוי ואבוי לכם אם זאת הסיבה שלכם לעבור. כולם עוברים? כולם משנים? סקראם זה הדבר החם? אז מה? אתם מצליחים? הלקוחות שלכם מרוצים? העובדים שלכם מרוצים? לא לעבור לסקראם. נקודה. מה יקרה שהדבר החם הבא יגיע? כן להשתפר, כן לבדוק ולתקן בעיות. אבל לא לבצע שינוי בסדר גודל כזה…. אלא אם כן אתם כבר כמעט שם, אז השינוי אולי לא גדול, אבל עדיין לא לעשות את זה כי זה טרנדי. בבקשה ממכם. אפילו אם אתם עובדים בשיטת המפל. אני מניח שכמו במוצר שלכם, ששם לא תעברו ל-NOSQL DB רק כי זה טרנדי, כך גם בתהליך ובתפיסת העבודה. 

ואו, זה ממש נשמע כאילו אני ממליץ לא לעבור לסקראם, אני מרגיש טוב? אז זהו שכן, אני בהחלט מרגיש טוב ובהחלט לא ממליץ שלא לעבור לסקראם.
אני כן ממליץ לשקול את השינוי, לשקול אותו על סמך הבעיות והאתגרים שאתם ניצבים בפניהם, ומניסיוני בהחלט חלק לא קטן מהארגונים סובלים מאותן מחלות, שאת חלקן הגדול ניתן לפתור ולמנוע ע״י שינוי לסקראם, אבל לפני הכל תבינו למה אתם רוצים שינוי.

למה? ככה! 😉

Comments are closed.