בואו נדבר על…. הספרינט

לדעתי כשקן שוובר ווג׳ף סת׳רלנד בחרו לקרוא לאיטרציה של סקראם ספרינט הם עשו בחירה בעייתית, למה בעייתית? כי המשמעות של ספרינט היא ריצה ממש ממש מהירה שבה אנחנו משקיעים כל טיפת אנרגיה שיש לנו בגוף בשביל להגיע לתוצאות הטובות ביותר, אם יצא לכם לראות ספרינטרים אחרי ריצת 100 מטר הם פשוט מותשים, אין כמעט סיכוי שהם מסוגלים תוך פרק זמן קצר לבצע שוב את הריצה הזאת ולהגיע להישגים.

מצד שני…

סקראם ואג׳יל מדברים על להצליח לשמור על פיתוח בקצב בר קיימא (sustainable pace) כלומר להיות מסוגלים לעבוד בצורה שמאפשרת לנו להמשיך לעבוד ולא לגמור את כל האנרגיה שלנו בספרינט אחד או אולי בשניים.

יש שיאמרו שזו בסך הכל מילה ולא צריך להתרגש ממנה, ויש שיאמרו (אני למשל) שלמילים יש הרבה משמעות, ותיאום ציפיות ותקשורת הם אלמנטים קריטיים להצלחה.
אז למרות שקוראים לזה ספרינט – בעולם התוכנה אנחנו רצים למרחקים ארוכים, וכשרצים מרתון אחד האלמנטים החשובים הוא שימור אנרגיה, בעיקר לשלבים המתקדמים של המירוץ. כך גם בתוכנה.

ברוב הפרויקטים שאני רואה, מגיע שלב שבו רמת הלחץ עולה, זה השלב שבו אתם רוצים ללחוץ קצץ יותר על הדוושה וגם אז לזמן קצוב כדי שתוכלו להמשיך ולרוץ גם אחר כך, בכל השלבים האחרים תנסו לעבוד בקצב סביר, לא איטי מידי ולא מהיר מידי, תרוצו בקצב כזה שיאפשר לכם גם להתקדם במידה כזו שתסיימו במקום הראשון כי תעקפו את כל אלה ש״דפקו ספרינט״ מוקדם מידי ויותר מידי.עם זאת גם לא כדאי לרוץ בקצב איטי יותר מהיכולת שלכם כדי שלא תסיימו במקומות האחרונים.

איך עושים את זה? (הפיסקה הבאה לא מומלצת למנהלים בעלי לב חלש)

מכבדים את הקצב שלכם: בסקראם אנחנו מודדים וולוסיטי, מדד שמראה כמה פונקציונאליות הצוות מצליח להשלים בספרינט, אההמ סליחה, באיטרציה אחת. כשמתכננים את הספרינט אל תיקחו יותר תכולה ממה שאתם מסוגלים לקחת רק בשביל האתגר, תיקחו מה שאתם מסוגלים לבצע.

עצור רגע… בכל זאת בסקראם אמורים להשתפר ולהגביר את הקצב עם הזמן לא?

כן. בלי שום ספק אבל הדרך לעשות את זה היא לא ע״י הגברת המהירות אלא ע״י שיפור בטכניקה, החכמה היא להבין איך להשקיע את אותה כמות אנרגיה לקבל יותר, צריך לשאול מה צריך להפסיק לעשות, צריך לשאול איך מתייעלים וע״י כך לשפר את הוולוסיטי ולא ע״י לקיחת אתגרים עם מחיר כבד. אבל זה כבר לא לפוסט הזה.

*מקור התמונות:
http://www.flickr.com/photos/gareth1953/5992046962/
http://www.flickr.com/photos/hiddenloop/2043964184/

Comments are closed.