כמה זמן זה מפה לקהיר?

שיטה מאוד נפוצה להערכת מאמצים של דרישות בעולמות האג׳יליים היא השיטה היחסית, בד״כ ע״י נקודות או ימים אידיאלים ולעיתים קרובות עושים את זה בעזרת משחק פוקר התכנון.

התוצאה של שיטה זו היא הערכות מאמצים לכל או לחלק מרשימת הדרישות שלנו. ההערכות הללו עוזרות לנו למדוד התקדמות של הפרויקט לאורך חייו, עוזרות לנו להעריך מתי נסיים או לחילופין כמה עוד פונקציונאליות נוכל להכניס עד תאריך מסויים.

בשביל שזה יעבוד כמו שצריך צריכים להתקיים שני תנאים: אנחנו עובדים באיטרציות באורך קבוע, והתוצר שהצוות מציג בסוף האיטרציה מכיל את אותם אלמנטים בכל בספרינטים (בסקראם קוראים לזה DoD).

דבר נוסף נפוץ עבור מי שעובד באיטרציות הוא תכנון האיטרציה, בזמן תכנון האיטרציות הצוות לוקח כל דרישה ומפרק אותה למשימות קטנות ולעתים קרובות גם מעריך בשעות כל משימה. הסיבה שהצוות שובר את הדרישה ומעריך את החלקים שלה היא ע״י לאפשר לצוות לחשוב קצת מראש על המשימה ולזהות נקודות בעיתיות, וכמו כן גם בכדי לתת לצוות כלי פשוט שיאפשר לצוות לעקוב אחרי ההתקדמות שלו לאורך הספרינט.

דבר שלישי ועל הדבר הזה אני רוצה לדבר (לכתוב בעצם) זה הניסיון לבצע התאמה בין ההערכות של המשימה בנקודות לבין ההערכה בשעות.

לדעתי זו טעות לנסות ולהתאים בין ההערכות בשעות לבין ההערכות בנקודות ממספר סיבות:

הרי אם היינו רוצים להעריך בזמן את הדרישות היינו עושים את זה מראש, אבל לא, אנחנו לא מעריכים בשעות את הדרישות, ולנסות ולבצע התאמה בין ההערכות זה קודם כל בזבוז זמן.

כשמעריכים את הדרישות בשיטה יחסית אנו עושים זאת מתוך ההנחה שאנחנו לא יודעים בדיוק מי יבצע את המשימה, איזה הפתעות יהיו בדרך וכו׳, ולמעשה יחידת המידה היא לא נגזרת של זמן, היחידה הזו נשארת קבועה, בדיוק כמו שהמרחק בין תל אביב לקהיר נשאר קבוע, לעמות זאת הזמן שייקח לבצע את המשימה משתנה ותלוי בהרבה מאוד גורמים שאנחנו מנסים להוציא מהמשוואה בכדי לקבל מדד התקדמות טוב יותר. אם באמצע הדרך לקהיר אני מסתכל על השעון ועברו 5 שעות, אז סיכוי סביר לפי המידע האמפירי שברשותי הוא שייקח לי עוד 5 שעות, ללא קשר להערכתי המקורית.

אחת המטרות של הערכת המשימות שמרכיבות את הדרישות היא מתן אפשרות לצוות לקבל אינדיקציה תוך כדי האיטרציה לגבי היכולת שלו לעמוד במטרות שהוא הגדיר בתחילת האיטרציה, אם ננסה להשוות בין סוגי ההערכות השונים אנחנו נפספס את המטרה הזו, וכשהצוות יפרק את הדרישה למשימות אז באופן לא מודע הוא ינסה לייצר התאמה בן ההערכות של הדרישה לפירוק שלהן, דבר שיפחית את הנכונות של הפירוק ובכך יקטין את הסיכוי לקבל אינדקטור אמיתית לגבי ההתקדמות.

מטרה נוספת של הפירוק וההערכה היא חשיבה מראש על הדרישה וניסיון לזהות בעיות פוטנציאליות או נושאים שהתפספסו, ניסיון לבצע התאמה בין הערכת המשימות להערכת הדרישות עלול לפגוע גם בזה שכן במקום ״לחשוב מחדש״ אנחנו נשענים על מידע מהעבר.

גם אם זה מרגיש מוזר או אפילו לא נכון אני מאוד ממליץ לכם לנתק את הקשר בין תכנון הספרינט לתכנון לטווח ארוך.

אם בכל זאת אתם צריכים לתכנן לטיוח ארוך אז תמתינו לפוסט הבא.

*מקור התמונה : http://www.flickr.com/photos/arancidamoeba/3415301321/

3 Responses to “כמה זמן זה מפה לקהיר?”

 1. רובי.י says:

  האם צריך לקחת בחשבון שברק יכול לחסום את הדרך לקהיר?…
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4278308,00.html

 2. אחלה פוסט!
  על אותו המשקל:
  WAZE מחשב את זמן ההגעה לפי מצב הכביש המדווח מהנקודה הנוכחית עד ליעד. לא משנה באיזו מהירות נסעת עד עכשיו, המידע האמפירי שברשות המערכת משמש כדי לחשב את הזמן ליעד מחדש.
  אם לעומת זאת אתה מסתכל בחישוב של WAZE בשעה 08:00 ביום שבת בסוף אוגוסט, אי אפשר להסתמך על המספר הזה כרלוונטי ליום ראשון בשבוע השני של ספטמבר. כשיגיע ספטמבר, אז יהיה המידע הרלוונטי.
  כמו כן, אם יש לך צי של PORCHE CARRERA ו- LUTUS ELISE, עדיין בשבוע השני של ספטמבר תהיה תקוע כמו כולם בפקק. ולכן אין טעם לעשות טבלה של זמינות משאבים ולהתאים אותה לטבלה של הערכת זמנים של המשימות. עדיף לבחון מהי המהירות הממוצעת הנצפית, ולפיה לתכנן את ההגעה המשוערת. ובמעבר מאוגוסט לספטמבר – כמו בתחילת פרוייקט חדש או בשינוי אירגוני משמעותי – צריך יהיה לכייל את המערכת מחדש וללמוד מה הם הזמנים הממוצעים החדשים לפי הביצועים.

 3. אלון כהן says:

  פוסט מצויין!
  הרבה מנהלים ובמיוחד מנהלי פרוייקטים חייבים לקרוא אותם.
  ישנה תפיסה מוטעית שאם הצוות כבר חילק נקודות למשימות בצורה יחסית אז המספרים לא יכולים להשתנות ובזמן ישיבת התכנון עולה תמיד השאלה “אז למה נתתם X נקודות בתכנון היחסי?”.
  חלוקת הניקוד היחסי צריכה להתעדכן כל הזמן ואחת המשמעויות שלה היא כדי לחשב ולתכנן את סוף הגרסה. הצוות כל הזמן משתנה ומשתפר והנקודות שהוא נתן בתחילת הגרסה לא יהיו זהות למה שהצוות יתן בחצי הדרך.