מה היא הפרדיגמה? או…הבהרה לג’וני ולכולם

אתמול קיבלתי תגובה מאוד מעניינת ואף מאתגרת במובן מסוים, והרגשתי צורך להגיב אבל ממש בפוסט ולתת את הכבוד הראוי.
כתב ג’וני:
בהינתן מונח חדש בבלוג, בדקתי את פרושו, ולהלן שני פרושים:
1. תבנית מחשבה במסגרת של תחום מדעי או בהקשר אפיסטמולוגי דומה.
2. מודל, תיאוריה, תפיסה, הנחה או מסגרת התייחסות. במשמעות הרחבה יותר, משמעה הדרך שבה אנו “רואים” את העולם – לא באמצעות חוש הראייה, אלא במובן של תפיסה.

מניסיוני הדל ראיתי, שכאשר נותנים לקבוצה של מתכנתים לפתור את אותה בעית תוכנה, או לכתוב קטע קוד שעושה פעולה מסוימת, מספר המימושים השונים יהיה קרוב למספר המתכנתים בחדר.
בהינתן שהמתכנתים טובים או לחילופין ברמת המתכנת המצוי, הנחת קיומה של פרדיגמה מחייבת שכולם יכתבו פחות או יותר אותו דבר.
והרי לנו סתירה…
לדעתי התיאור המדוייק יותר יהיה לומר שקיימות בתחום התוכנה מספר רב של אסכולות, חלקן טובות יותר וחלקן פחות, אליהן נחשפים האנשים במהלך הלימודים והעבודה, והם דבקים בזו הנוחה להן / מובנת להם / קלה לתפיסה.לדעתי קוד תוכנה זה כמו סיפור, ואין שני אנשים שיספרו את אותו סיפור בדיוק אותו דבר. יתרה מזאת אותו אדם בימים שונים יספר את אותו סיפור אחרת.”

אני באופן אישי מסכים עם ג’וני במאת האחוזים (וכך גם תפיסת האג’יל). כניראה שלא התנסחתי בצורה ברורה (אולי בכוונה), ולא הבהרתי לאיזה פרדיגמה אני מתייחס.
ובכן, הפרדיגמה אליה אני מתייחס איננה מדברת על איך לכתוב קוד אלא על איך לפתח תוכנה.
מה ההבדל?
התפיסה האג’ילית (וסקראם בפרט) איננה מתיחסת כלל וכלל לתוכן הקוד, אלא מתיחסת לתהליך ש”עוטף” את כתיבתו. נכון שאם תשאל אותי יש לי גם את ה”אני מאמין” שלי בנושא תפיסת קידוד, אך היא תוצר של ניסיון ולמידה ולא איזשהוא ספר או מאמר שקראתי

נחזור לפרדיגמה שבה עסקינן, אני מדבר בעיקר על מתודולגית המפל (waterfall) שהיא כיום השיטה הנפוצה ביותר לפיתוח תוכנה, וגם היא ד”א, איננה מתייחסת כלל לפרקטיקה של כתיבת קוד.
מבטיח פוסט סיכום להבהרת עמדות ביום רביעי.

ושוב….. תודה רבה ג’וני.

One Response to “מה היא הפרדיגמה? או…הבהרה לג’וני ולכולם”

  1. I know Johny K says:

    Johny K is that you? did you come back from London?
    Do you still work with Ahron?